Benátské čtvrti a okolí

Benátky to není pouze nejznámější historické centrum v okolí Velkého kanálu, ale také některé okolní čtvrti a především ostrovy, které bystě měli v každém případě navštívit. Byla by nesmírná škoda, kdybyste vážili cestu do Venezie a zůstali pouze v centru. To je sice nádherné, ale proč si samotný výlet trochu nezpestřit na okolních ostrovech. Vzhledem k tomu, že důležitých informací není málo, přejdeme rovnou ke konkrétním oblastem Benátek.

Čtvrti historického centra

Canal Grande - Benátky (Itálie)Pokud se budete chtít ve městě zorientovat, měli byste znát názvy alespoň šesti nejznámějších čtvrtí, nebo jak říkají Italové, sestler. Benátky mají poměrně pravidelné kruhové centrum, které rozdělují všudypřítomné kanály. Celý kruh ale půlí největší Canal Grande, když se na každém z jeho břehů (východním a západním) nachází tři čtvrti. Právě podle něj se můžete snadno orientovat. Čtvrti budeme uvádět ve směru hodinových ručiček, aby pro vás byla představa ještě snazší.

Cannaregio - Benátky (Itálie)První je Cannaregio, která je naprosto klidnou čtvrtí, kde se nachází největší židovské ghetto na světě. I když se celé Benátky nechovaly k židům, kteří zde sídlí už téměř 500 let, zrovna přátelsky – nechávaly je hlídat vojáky a po setmění zavíraly brány Cannaregio, je tato čtvrť jejich neodmyslitelnou součástí. Zajímavostí je, že se zde narodil Marco Polo. Za návštěvu rozhodně stojí kostel Madonna dell‘ Orto. Další čtvrtí je Castello, která je opravdu rozlehlá a typická svými úzkými ulicemi. Jedná se sice o příjemné rozptýlení, ale turisté jí moc nenavštěvují. Pravým opakem je San Marco, která je „srdcem Benátek“. Nachází se zde všechny politické instituce, luxusní obchody, restaurace a nádherné památky a muzea. Čtvrť Dorsduro je známá především díky galerii Accademia, nebo sbírce Peggy Guggenheimové. Zbylé dvě části centra – San Polo a Santa Croce, už nejsou tak zajímavé a nabízí pouze některé kostely.

Okolí Benátek


Murano - Benátky (Itálie)Pro Benátky je také klíčové jejich okolí, kam pravidelně směřuje většina turistů, kteří město navštíví. Především ostrovy Murano a Burano patří mezi nejoblíbenější. První zmíněný je menší a typický především velkými sklárnami (už z roku 1291), které sem Benátčané prozíravě přemístili, aby předešli případným požárům. Největší atrakcí ostrova Murano je tak foukání skla pravými italskými mistry, nebo i famózní Muzeum skla. Druhý ze zmíněných ostrovů se pyšní titulem nejpestřejšího místa celé laguny. Leží zhruba devět kilometrů od Benátek a typické jsou pro něj naopak paličkované krajky. Na rozdíl od samotné Venezie je mnohem klidnější a typický je svými barevnými domy na pobřeží. Přidáme ještě ostrov Mazzorbo, který je s Buranem spojen mostem, a kde je velký počet zahrad a ovocných sadů.

Aby byl výčet kompletní, nesmíme zapomenout na významné turistické letovisko na benátském pobřeží, které nese název Lido, a které se pyšní dvanácti kilometry písčitých pláží. Právě v této oblasti se koná Benátský filmový festival a setkat se s ní můžete i v knize Thomase Manna – Smrt v Benátkách. Podobné slávě se těší i nejstarší osídlená oblast, kterou je Torcello. Nachází se kousek za ostrovem Burano a určitě zde navštivte katedrálu Santa Maria Assunta, která patří k nejkrásnějším byzantským stavbám, kterou Benátky mají.

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.