Jak do Benátek

Benátky autem

Do Benátek se můžete poměrně snadno dostat autem. Do města vedou tři dálniční spoje:

  • A27 z Belluna (ze severního směru)
  • A4 spojující Terst a Turín (ve východo-západním směru)
  • A13 z Boloně (z jižního směru)

Kromě toho můžete zvolit cestu také po některé z dalších státních silnic:

  • silnice 309 kopírující pobřeží Jaderského moře (Romea)
  • silnice 14 z Terstu
  • silnice 13 z Trevisa
  • silnice 11 z Padovy

Přímo do hlavní části Benátek se lze dostat jedině po 4 km dlouhém náspu Ponte della Libertà, se dvěma dopravními pruhy v každém směru, kde je potřeba dodržovat vyznačené rychlostní limity.

Pokud byste se chtěli dostat autem na přilehlý ostrov Lido, můžete využít trajektovou linku č. 17, která vyplouvá z benátského přístaviště Tronchetto a směřuje do trajektového přístaviště S.Nicolò. Cena plavby se odvíjí od velikosti auta (od 10 do 20 eur). V ceně je zahrnuto také přepravné pro řidiče, ostatní cestující platí řádnou jízdenku.

Parkování

V historické ostrovní části Benátek jsou parkovací plochy k dispozici v oblastech Piazzale Roma a Tronchetto. Během hlavní turistické sezóny je však vhodnější zaparkovat v pevninské části Benátek. Místa pro parkování si můžete pohodlně rezervovat na webových stránkách www.asmvenezia.it. Vyhnete se tak placení příplatků a budete mít jistotu, že místo k parkování bude opravdu k dispozici.

Do benátské části Tronchetto se dostanete, když sjedete z Ponte della Libertà vpravo na Piazzale Tronchetto. Do samotných Benátek se pak odtud můžete vypravit lodní linkou ACTV č. 82, která vás zaveze až přímo do srdce města, nebo autobusovou linkou č. 6, kterou se dostanete na Piazzale Roma.

V pevninské části Benátek je nabízen dostatečný počet parkovacích ploch ve čtvrtích Mestre, Marghera, San Giuliano, Fusina, Tessera a Ca‘ Noghera. Do ostrovní části Benátek se pak můžete dostat taxíkem, autobusem nebo vlakem (všechny vlaky jedoucí do čtvrti Mestre pokračují dále na vlakové nádraží Venezia – Santa Lucia). Vlakové a autobusové jízdenky není možné zakoupit přímo ve voze, je nutné zakoupit je předem v prodejnách jízdenek či jiných obchodech.

Parkoviště s přestupem na veřejnou dopravu
Na okraji městské části Mestre jsou k dispozici několik parkovišť s přestupem na veřejnou dopravu. Snadno se pak odtud dostanete autobusem do samotných Benátek (na Piazzale Roma) nebo do centra Mestre. Jízdenky si můžete zakoupit v trafikách či v kavárnách. O svátcích a o víkendech od 20.00 do 7.00 si můžete jízdenky zakoupit také přímo u řidiče autobusu. Přesný obnos peněz si však připravte předem, cena jízdného je 1,50 eur.

Vlakem

V Benátkách se nacházejí dvě vlaková nádraží. Prvním je železniční stanice Venezia – Mestre, umístěná ve čtvrti Mestre na Piazzale Favretti. Není položená v historické ostrovní části, ale v pevninské části města. Do samotného srdce Benátek se odtud můžete dostat městským autobusem nebo taxíkem.

Bezprostředně po zastávce Venezia – Mestre následuje druhá železniční stanice Venezia – Santa Lucia, nacházející se přímo v historické ostrovní části města. Před tím, než byl v r. 1846 zprovozněn železniční most spojující ostrovní lagunu s pobřežím, se do středu Benátek bylo možné dostat pouze po moři.

Z vlakového nádraží Santa Lucia se snadno dostanete ke všem historickým památkám – můžete jít buď pěšky, využít veřejnou lodní dopravu (vaporetto) nebo si vzít lodní taxi. Pro bližší informace o vlakových jízdních řádech navštivte webové stránky Trenitalia.

Zájezdovým autobusem

Přímo do ostrovní části Benátek mají povoleny vstup pouze autobusy, kterým byl společností VESTA S.p.A vystaven průkaz, opravňující ke vstupu do zóny s omezenou dopravou (zkratka ZTL BUS). Benátští radní se tímto způsobem snaží regulovat příliv autobusové dopravy v historických částech města.

Autobusy jsou rozděleny do dvou kategorií. Kategorie „BUS“ označuje vozidla s více než 16 místy k sezení s řidičem. Kategorie „MINIBUS“ označuje vozidla s více než osmi cestujícími mimo řidiče a maximálně 16 cestujícími s řidičem, který vlastní řidičské oprávnění skupiny D. Ceny průkazů se liší také v závislosti na cílové destinaci. Jsou poskytovány slevy na předplatní průkazy a pro školní skupiny. Pokud autobus vjede do zóny ZTL, aniž by měl zakoupený potřebný průkaz, je povinen sledovat značení, které jej přivede k registračnímu místu pro jeho zakoupení. Autobusy mohou v zóně ZTL zastavovat pouze ve speciálních prostorách určených pro nastupování a vystupování, na vyhrazených ZTL parkovištích nebo případně na soukromých parkovištích.

Autobusová parkoviště ZTL

V benátské zóně ZTL jsou k dispozici tři placená parkoviště: Tronchetto, San Giuliano a Fusina.

Na parkoviště Tronchetto se snadno dostanete z mostu Ponte della Libertà, když odbočíte těsně před vjezdem na Piazzale Roma vpravo. Je v provozu 24 hodin denně. Do středu Benátek se odtud můžete dostat veřejnou lodní dopravou (linka č. 82), na Piazzale Roma vás zaveze autobusová linka č. 6.

Parkoviště San Giuliano, provozované společností ASM, je umístěné na rozsáhlém prostranství osázeném stromy. Parkovací místo si je zde možné rezervovat online. Parkoviště je snadno dostupné ze všech hlavních komunikací a vzdálené pouze několik kilometrů od centra Benátek. V provozu je od 8.00 do 20.00 a v tomto časovém rozmezí zde rovněž zastavují městské autobusové linky jedoucí ve směru na Piazzale Roma.

Parkoviště Fusina je snadno dostupné z dálnice A4 (exit Mestre ve směru na Ravennu) a ze státní silnice Romea č. 309. Pokud se zde rozhodnete zaparkovat, můžete se do historické části Benátek snadno dostat přímou linkou veřejné městské dopravy. Vystoupíte na zastávce „Zattere“ poblíž mostu Accademia, odkud je to jenom pár minut pěšky k mostu Rialto a na náměstí sv. Marka.

Do Benátek po moři

Benátky jsou položené na mělké laguně, která je oddělená od moře bariérou malých ostrovů s úzkými průlivy. Pokud se budete chtít dostat až přímo do Benátského zálivu, je třeba proplout jedním ze tří kanálů. Tyto průlivy hrají velmi důležitou úlohu v účelné organizaci dopravy v závislosti na typu lodi a také pro zajištění lodní bezpečnosti.

V jižní části zálivu se nachází průliv Chioggia, ve střední části průliv Malamocco a na severu průliv Lido. Průlivy Lido a Malamocco jsou výchozími body husté sítě vnitřních kanálů s celkovou délkou více než 96 km a s hloubkou mezi 10 a 14,5 metry. Díky těmto kanálům se pak mohou lodě dostat až do zátoky v historickém centru Benátek a na přilehlou pevninu.

Výletní plavby

Většina lodí sloužících pro přepravu osob kotví v zátoce San Basilio, kde je v provozu nový terminál Venezia Terminal Passeggeri (VTP). Nachází se přímo u sjezdu z mostu Ponte della Libertà, který propojuje benátskou lagunu s pevninou.
Můžete se odtud vydat na výletní plavby, nalodit se na trajekt do Řecka nebo podniknout plavbu v křídlovém člunu do necelých 100 km vzdáleného Chorvatska. Je zajišťována také kyvadlová autobusová doprava z Piazzale Roma a rovněž vodní kyvadlová doprava.

Plavba na vlastní lodi

Skvělým zážitkem může být plavba na vlastní lodi. Rekreační čluny mohou v Benátkách kotvit v loděnicích provozovaných místními plavebními organizacemi nebo soukromými společnostmi. V historické části Benátek a přilehlých ostrovech si je možné zvolit z následujících přístavišť: Diporto Velico Veneziano, Compagnia della Vela, Riva dei Sette martiri e riva San Biagio, Darsena Marina Alberoni či Darsena VenMar. V pevninské části Benátek se pak jedná o tato přístaviště: Darsena Fusina, Darsena Cantieri Dalla Pietà, Darsena Marina di Campalto, Darsena D.E.C., Darsena Scafo Club.

Omezení vodního provozu

Po benátských kanálech se však není možné plavit zcela libovolně. Platí zde celá řada regulačních předpisů vydaných městskými orgány. Po vnitřních benátských kanálech se mohou plavit pouze obyvatelé historického centra Benátek a přilehlých lagunových ostrovů a držitelé speciálního povolení pro plavbu po vodních plochách historického centra, a to pouze v lodích, jejichž nosnost nepřesahuje 5 tun. Turisté ovšem mohou volně cestovat ze zátoky sv. Marka na ostrov Lido, pokud při tom dodržují platná ustanovení.

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.