Benátské památky a kultura

Benátky (Itálie)

Italské Benátky, proslulé město Marca Pola, město jenž různě proplétají dlouhé vodní kanály, na jejichž hladině se kolébají typické gondoly, které ovládají zruční gondoliéři a svým zpěvem lákají k projížďce každého na břehu stojícího člověka. Tuto plavbu, která je obzvlášť romantická ve večerních hodinách, si jistě nenechá ujít žádný zamilovaný pár, který sem vyrazí.

Benátky jsou proslulé svými historickými památkami, na které zde můžete narazit na každém rohu. K těm nejvýznamnějším patří například známá bazilika svatého Marka, která je právem považována za jednu z nejkrásnějších byzantských staveb na světě. Někdy se jí také říká Zlatý chrám. Podle některých informací by se v této katedrále dokonce měly nacházet ostatky slavného vojevůdce Alexandra Velikého. Hned vedle baziliky si můžete prohlédnout také její zvonici, která se stala jedním ze symbolů města. Nádherná je také další místní katedrála, bazilika Santa Maria della Salute, kterou Benátčané vystavěli jako poděkování Panně Marii za to, že město zachránila při morové ráně, která město postihla v roce 1629.

Další významnou památkou, kterou během své cesty do Benátek nesmíte vynechat, je Dóžecí palác. Benátský dóže, to byl titul, kterým se kdysi označoval nejvyšší vládce Benátské republiky, který právě v tomto paláci měl svoje sídlo. Dnes tato významná budova slouží především jako muzeum s obrazy od italských malířů. Například si zde můžete prohlédnout obrazy od Tintoretta nebo Paola Veronese. K tomuto paláci byl kdysi přistavěn slavný Most vzdechů spojující tento palác s budovou, ve které bývalo vězení. Tento most patří k nejfotografovanějším památkám v Benátkách. Most vzdechů samozřejmě není jediným, který se ve městě nachází. Ty nejvýznamnější jsou situovány přes hlavní vodní kanál, Canal Grande. Jedním takovým je i most Ponte di Rialto.

Klíčovým prvkem, na který Benátky táhnou turisty, jsou pochopitelně památky a kultura, kterou symbolizují hlavně galerie a muzea. Prakticky na každém rohu v historické části Benátek najdete některý zajímavý monument, přičemž už je celá tato oblast dlouhou dobu na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud máte rádi bohatou historii a je vaše dovolená vždy plná procházek po pamětihodnostech, budou pro vás Benátky doslova rájem. Vzhledem k tomu, že je město opravdu „nabité“ zajímavými místy, přejdeme rovnou ke konkrétním popisům.

Památky


Piazza San Marco - Benátky (Itálie)Obecně platí, že pro každé město je nejdůležitější hlavní náměstí, a pokud jde o Benátky, je to více než dvojnásob. Náměstí svatého Marka, neboli Piazza san Marco a jeho okolí je místem, kam zamíří hned po ubytování kroky každého návštěvníka Benátek. Samotné náměstí nabízí unikátní kontrast luxusu, vysokého ruchu, ale také romantiky v prostředí krásné architektury. I jeho okolí je pro Benátky dominantním symbolem v oblasti staveb. V popředí stojí sídlo benátských vládců, kterým je Dóžecí palác. Postaven byl už v 9. století, nicméně jeho současná podoba je o 600 let mladší. Unikátem je i Bazilika svatého Marka, která se stavěla od 11. do 13. století. Na její architektuře se prolínají vlivy mnoha kultur a vstup je do ní bezplatný. Pouze do některých částí budete muset zaplatit – doporučujeme především Zlatou desku, která je opravdu celá z tohoto vzácného kovu. Před vstupem nezapomeňte mít zakrytá kolena a ramena.

Libreria Marciana - Benátky (Itálie)Je nesmírně těžké vybrat další místa, která bychom vám chtěli doporučit. Určitě navštivte Zvonici (Kampanilu), ze které budete mít celé Benátky jako na dlani, nebo knihovnu Libreria Marciana, kde najdete některé vzácné rukopisy. Při troše štěstí uvidíte z Kampanily nejen celé město, ale i obrysy vzdálených Alp. Zajímavé jsou také tzv. Dva sloupy, které jsou společně s okřídleným lvem (na jednom je vyobrazen) dalšími symboly Benátek. Důležité jsou pro Benátky také mosty. Život ve městě si bez nich nelze představit a pro turisty jsou často klíčovými orientačními body. Nejznámější jsou ty přes Canal Grande – Most Academia, který je dřevěný, nebo Most Rialto, který je celý z kamene a patří k nejčastěji fotografovaným stavbám světa.

Muzea a galerie


I když by se daly Benátky s trochou nadsázky označit za jedno velké muzeum samo o sobě, najdete zde některé galerie, které závidí celý svět, a kam směřují všichni světoví umělci sbírat inspiraci. Nejznámější je Gallerie dell’Accademia, která se může chlubit nejúplnější sbírkou v Benátkách. Zajímavý je i gotický palác Ca’d’Oro (Zlatý dům), kde se také konají velké výstavy. Mezi nejslavnější také patří sbírka, kterou financovala milionářka Peggy Guggenheimová – Guggenheim Collection, a která má také celosvětový význam. Pokud jste spíše fanoušky moderny, navštivte Museo d’Arte Moderna, kde se nachází díla od roku 1850. Benátky pochopitelně nabízí i další muzea, nicméně tyto jsou ty nejdůležitější, která byste si neměli nechat ujít.

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.