Benátské kanály a gondoly

Benátky (Itálie)Když se řeknou Benátky, prakticky nenajdete nikoho, komu by se nevybavily „domy čouhající z vody“ a všudypřítomné gondoly. Je to logické, protože se Venezia nachází v močálové zátoce Jaderského moře a silnic zde moc nenajdete. Pod většinou historickými a nízkými mosty zároveň nepodjedou velké lodě, a tak jsou Benátky městem gondol. Už samotný základní popis, který charakterizuje Benátky jako ostrovní město, když se nachází na 118 ostrůvcích, mluví za vše. Když vezmete v úvahu fakt, že musí být ostrovy pospojovány, logicky vám dojde, že jsou pro Benátky typické i mosty, kterých je tu více než 400. Toto pochopitelně platí především pro starou část města, větší část Benátek se nachází na pobřeží a jedná se o poměrně moderní oblast.

Když vezmeme nejprve gondoly, málokdo ví, že se povolání gondoliérů dědí z otce na syna a nejedná se tak o úplně běžnou profesi. Gondoliéra rozhodně poznáte – vždy mají na sobě pruhované tričko a černé kalhoty. Pokrývka hlavy už se dnes liší, nicméně tradice, která je pro Benátky velmi důležitá, velí slaměný klobouk. Pokud ovládáte základy italštiny (benátský dialekt můžete opomenout), tak vám gondoliéři určitě potvrdí, že se už jejich pradědové živili stejným způsobem. Samotné gondoly jsou pak úzkými loďkami, které se vždy vyrábějí ručně a to z devíti druhů dřeva (jedna stojí zhruba milión korun a výroba zabere čtyři měsíce). Jsou poměrně stabilní a jejich tvar je uzpůsoben pro plavbu i těmi nejužšími kanály. Pokud jste navštívili Benátky v minulosti, určitě jste se setkávali především s černými gondolami, nicméně dnes už se tato barva nedá považovat za dominantní a především výbava jednotlivých lodí se liší – od nejluxusnějších polstrovaných až po klasické jednoduché, ale romantické.

Benátky (Itálie)Hlavní tepnou města pochopitelně není silnice, jak je zvykem v evropských metropolích, ale Velký kanál – Canal Grande. Ten začíná při „vstupu“ do města na hlavním nádraží Stazione Venezia san Lucia a vede naopak na centrální náměstí, kterým je slavné Piazza san Marco s Dóžecím palácem. Přes Canal Grande vedou pouze čtyři mosty, nicméně zde funguje poměrně dobrá síť přívozů, které vás skoro v každém místě převezou na druhou stranu. Kolem kanálu můžete jít i pěšky a navíc v Benátkách nejezdí naprosto žádná auta. Pokud půjdete kolem kanálu po svých, tak vám to zabere zhruba tři hodiny. Využít můžete ale i „vodní autobusy“, které místním slouží jako hromadná doprava.

Benátky (Itálie)Pokud se budeme bavit o cenách, není poznávání kanálů z gondoly rozhodně levnou záležitostí. Benátky jinak nejsou zas tak drahé, nicméně projížďka touto nádhernou lodí vás přijde na pár desítek Eur. To by byla poměrně dobrá cena za romantickou projížďku, nicméně to už dnes není tak úplně pravda, když se po kanálech prohánějí i motorové čluny bohaté klientely, která Benátky také navštěvuje, což klidnou atmosféru naprosto kazí. Právě proto se vyplatí navštívit město mimo sezónu. Na druhou stranu je nutno dodat, že můžete dost ušetřit, pokud vás v gondole pojede víc – především Češi klidně jezdí po deseti, nicméně v tom případě riskujete převrhnutí a už doslova „zazdíte“ pravý smysl gondol, kterým je krásná projížďka ve dvou.

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.