Doprava

Doprava do Benátek

Italské Benátky patří už řadu let k nejromantičtějším a tím pádem také k nejnavštěvovanějším městům na celém světě, kam míří každý rok tisíce turistů, aby zde strávili svoji dovolenou. Když se řeknou Benátky, mnohým se vybaví město plné vodních kanálů, historických památek i mnoha muzeí a galerií. Díky tomu a množství různých kulturních akcí se z Benátek stalo světové kulturní centrum.

Toto významné italské město se nachází na severním pobřeží Jaderského moře. Jedná se o hlavní město oblasti Veneto, kde žije přes 350 00 obyvatel. Nejatraktivnější část Benátek, tedy jeho historická oblast, se rozkládá na 118-ti ostrovech, které jsou vzájemně propojeny 400 mosty. I kvůli lepší přehlednosti je město rozděleno do šesti správních čtvrtí, kterými jsou Cannaregio, Castello, San Marco, Dorsoduro, San Polo a Santa Croce. V Benátkách rozhodně nesmíte vynechat plavbu po kanálu Grande, po Velkém kanálu.

Město Benátky oficiálně vzniklo v roce 810, ale už předtím se zde usazovali lidé, kteří prchali před barbarskými kmeny. Toto město pak představovalo jen byzantskou kolonii, která se ovšem z tohoto vlivu osamostatnila. Díky tomu se město dále rozšiřovalo, a tím pádem také rostl jeho vliv i bohatství. Největšího věhlasu dosáhlo město kolem roku 1204. Poté už vliv Benátek upadal a roku 1797 se staly součástí Habsburské říše. K Italskému království se připojili až v roce 1866.

Do Benátek se můžete vydat všemi možnými dopravními prostředky. K těm levnějším samozřejmě patří autobus, vlak i osobní automobil. Tyto varianty jsou ale také velmi zdlouhavé a nepohodlné. Nejrychleji se samozřejmě do Benátek dostanete letadlem, což vás ovšem také přijde nejdráž. Cena, za kterou si můžete koupit letenku, se totiž může vyšplhat až k 10 000Kč. Na druhou stranu se dá v akci koupit letenka za pár stovek, takže levněji než autem, takže záleží jen na vás, které variantě dáváte přednost.

Doprava


Benátky (Itálie)Už v úvodu bylo lehce naznačeno, že je doprava v Benátkách opravdu netradiční. V celém centru totiž nepotkáte ani jedno auto – většina jich je odstavena na parkovištích na periferii. Když si vezmete, že celé Benátky jsou městem na vodě, když i domy stojí na kůlech, je logické, že hlavní dopravu zajišťují lodě respektive speciálně upravené velké čluny. Někomu to může připadat zábavné, ale opravdu všechno od autobusu, přes taxi, až po sanitku tu jezdí na vodě. Břeh většiny kanálů je lemován jakýmisi budkami, což jsou nástupiště „lodní MHD“. Co se týče cen, nejvýhodnější jsou vícedenní kartičky, na které můžete cestovat neomezeně – například na tři dny stojí 30 Euro. Navíc vám jen málokterá hromadná doprava poskytne tak nádhernou prohlídku města, když plují lodě poměrně pomalu. Pokud budete v Benátkách delší dobu, určitě tuto variantu vyzkoušejte. V opačném případě musíte chodit pěšky, protože cyklistika je v úzkých uličkách s turisty více než adrenalinovým sportem.

Autobusem, letadlem, autem i vlakem. Do Benátek na dovolenou se můžete dostat opravdu mnoha různými způsoby. Záleží tedy jen na vás, které variantě dáváte přednost.

Nejpohodlněji a nejrychleji se z Prahy do Benátek dostanete samozřejmě prostřednictvím letecké dopravy. Let trvá okolo 2 hodin, během kterých urazíte přes 800 km. Let můžete absolvovat s přestupem nebo i bez něj. Rozdíly v ceně nejsou téměř žádné. Víc záleží na tom, kterou leteckou společnost zvolíte a kdy provedete rezervaci letenky. Více zaplatíte v případě, že se rozhodnete pro kombinaci různých dopravců. Ceny letenek se v současné době pohybují od 2 000Kč až po 7 000Kč za zpáteční letenku.

Benátky disponují dvěma letišti, kterými jsou letiště Treviso a letiště Venezia Marco Polo. Na první zmíněné letiště, které je od Benátek vzdálené přibližně 30 km, míří především nízkonákladové společnosti. Do města vás pak zaveze autobus, se kterým cesta trvá něco málo přes hodinu. Většina letů ale míří na letiště Venezia Marco Polo, které se nachází asi jen 15 km od Benátek. K okraji města vás pak asi za dvacet minut dopraví autobus. Odtud se pak musíte k vašemu hotelu dostat pomocí vodní dopravy.

Vydat se do Benátek můžete také vlastním autem. Je to sice zdlouhavá a nepohodlná cesta, ale má i své výhody. Například si cestu můžete sami naplánovat a zastavit se tak kdekoliv chcete. V Benátkách ale narazíte na jeden velký problém, kterým je parkování. Vaše auto můžete zaparkovat například na ostrově Tronchetto. Další možností je parkoviště v Mestre nebo v Marghera.

Dalším dopravním prostředkem, který můžete k cestě do Benátek využít, je vlak. Výhodou je, že se vlakem můžete dostat přímo do centra města na nádraží Stazione di Santa Lucia Venezia. Za zpáteční jízdenku zaplatíte něco málo přes 2 000Kč. Vydat se do Benátek můžete také autobusem. Zpáteční jízdenka vás přijde asi na 2 500Kč a na silnici strávíte asi 8 hodin.

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.