Historie Benátek

Benátky (Itálie)Takový počet památek a tak obsáhlé kulturní bohatství pochopitelně musí pramenit z dlouhé historie, kterou Benátky samozřejmě mají. Když bychom chtěli jejich historii na úvod shrnout pár slovy, byla povětšinou ve znamení bohatého rozvoje, velkého kulturního i politického vlivu a v neposlední řadě bohatství Benátské republiky. Je to až paradoxní, kam se Benátky v průběhu staletí vypracovaly, když na samém počátku vznikly jako osada doslova „z nouze“, což sami pochopíte.

Počátky Benátek


Benátky (Itálie)Řečeno s trochou nadsázky, Benátky vděčí za svou existenci stěhování národů a především barbarským Gótům, kteří při svých nájezdech ničili Řím, což pociťovali i občané Venezie. Místní se totiž museli ukrývat a do jisté míry prchat před barbary a právě nejlepší útočiště jim poskytovali rozsáhlé močály v zátoce Jadranu. Podle mnoha dokladů tak byly Benátky založeny jako obranná osada v roce 421 našeho letopočtu na břehu Canalu Grande, který je i dnes významnou tepnou města. Benátčané byli odjakživa poměrně „drzým“ a nesmírně aktivním národem. Naplno využívali svou vynikající obchodní a strategickou polohu, když si je nikdo nedovolil napadnout, a tak Benátky intenzivně rostly. Místní obchodovali především s Byzancí, kterou na druhou stranu nesnášeli a lehce provokativně si za svého patrona zvolili Sv. Marka (původní patron jim byl přidělen byzantským císařem). Tuto epochu dovršili, když ukradli Markovo ostatky z Alexandrie v roce 828.

Dynamický rozmach Benátek

Benátky netěžily pouze z polohy a výhodného obchodu, ale především v té době z unikátního a fungujícího zřízení. V čele jejich republiky totiž stál dóže, který se musel zodpovídat Velké radě – 2000 členů z především bohatých vrstev. Zároveň jeho pravomoci upravovala poměrně moderní ústava. Navíc vždy Benátky stály v čele křížových výprav, díky čemuž získaly nepřeberné bohatství a ohromný respekt známého světa. Mezi jejich hlavní úspěchy patří dobytí Konstantinopole, už ve 12. století měly Benátky pouliční osvětlení, vyhnaly piráty z celého Jaderského moře, získaly celý Kypr a vzhledem k tomu, že porazily všechny své soky, se mohly pyšnit i absolutní nadvládou na celém Jadranu.

Úpadek Benátek


Benátky (Itálie)Doslova kritické byly pro Benátky morové epidemie, při kterých zemřely statisíce lidí, a také intenzivní nájezdy Turků. Těm Benátská republika ještě odolala, nicméně si na ní v roce 1797 udělal zálusk Napoleon Bonaparte, který zkázu města dokonal. Poté připadly Benátky rakouské monarchii a už nikdy nedokázaly na svou bohatou minulost navázat. Až v roce 1870 se konečně osamostatnily a připojily k nově vzniklému italskému státu. Benátky se staly velmi významný přístavem (po Janově druhým největším) a především stavba Suezského průplavu jim přidala na důležitosti. Od 19. století jsou vnímány jako celosvětové kulturní a historické centrum, jehož sláva se navrací, a kde vyrůstají nejluxusnější evropské hotely. Zároveň Benátky ve velké míře skupují mistrovská umělecká díla, která symbolizují jejich minulost.

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.