Program karnevalu

Karneval v Benátkách bude v roce 2020 začínat o týden dříve než předešlí ročník a to díky tomu, že Velikonoce vychází na 12. dubna. Karneval potrvá od 8. do 25. února 2020 a stejně jako v předchozích letech, bude zahrnovat tři víkendy.

Zde jsou hlavní akce Benátského karnevalu 2020:

La Festa Veneziana (sobota 8. – neděle 9. února 2020)

První část:

Karneval vždy zahajuje vodní průvod, La Festa Veneziana sull´Acqua. Každoročně má dvě části. První začíná na Rio di Cannaregio v sobotu 8. února v 19 hodin. Opakování můžete vidět ve 21 hodin. Jde o fantastickou šou. Hra světel a barev. Alegorické lodě. Za mě jde rozhodně o nejhezčí část karnevalu. Jen poslední dva roky je kapacita diváků omezená na 10.000 lidí.

Po zmatcích v roce 2017, byla ale letošní festa celkem v pohodě. Na druhou stranu letos organizátoři tajili termín sobotního průvodu téměř do poslední chvíle.

Druhá část:
V neděli 9. února je Festa Veneziana jiná. Delší, zúčastní se jí více lodí, ale je bez světelných efektů a se spoustou diváků. Koná se totiž dopoledne. Začíná se na Velkém kanále, u Punta della Dogana už v 11 hodin. Vodní průvod pak pluje po Canal Grande přes Rialto až soše Jana Nepomuckého. U ní odbočí na Rio di Cannaregio. Po něm trasa vede až k mostu Ponte dei Tre Archi, kde končí.

Il Vo dell´Angelo (neděle 16. února 2020)

Let anděla. Ze zvonice Svatého Marka se na Piazza San Marco spustí po laně nejhezčí dívka karnevalu. Tou se pro rok 2020 stala 18letá Linda Pani. Tradice letu vznikla v polovině 16. století. Mladý turecký akrobat nejprve vystoupal z lodi kotvící v Bacino San Marco po laně na zvonici Svatého Marka. Pak po druhém provaze sestoupil na galerii Dóžecího paláce, kde předal dar dóžeti.

Akce se setkala s velkým úspěchem a radní rozhodli, že se bude opakovat každý rok. Dostala jméno Svolo del Turco. Představení doznalo postupem času mnoha úprav. Nejvýraznější změna byla, že akrobat začal „létal“ jen z věže k Dóžecímu paláci a dostal křídla. Odtud pochází i název Volo dell´Angelo.

Tragédie si vynutila zákaz

V roce 1750 však došlo k tragédii. Akrobat se při přehlídce zřítil mezi přihlížející dav. Na základě této tragické události byla akce v

e stávající podobě zakázána. Člověka nahradila dřevěná holubice, která byla upevněná na laně. Tím se změnil i název na Volo della Colombina (Let holubice).

Tři hlavní změny za 10 let

Holubice vydržela až do roku 2001. Kdy se po laně začal spouštět opět člověk. Další změna přišla v roce 2009. Změnila se dráha letu. Ze zvonice směřovala už nikoliv k Palazzo Ducale, ale na náměstí Svatého Marka, k muzeu Correr.

Poslední změna proběhla v roce 2011. Jako „anděl“ let poprvé absolvuje nejhezčí dívka předchozího karnevalu, které se říká Marie. Šou se vždy uskutečnila v pravé poledne. Výjimkou byl loňský a letošní rok, kdy z „bezpečnostních a organizačních důvodů“ anděl letěl již v 11 hodin.

Il volo dell´Aquila (neděle 23. února 2020)

 

Let orla přichází vždy třetí karnevalovou neděli. Probíhá stejně jako Volo dell´Angelo. Jediný rozdíl je v tom, že místo nejhezčí dívky „letí“ některá z hvězd italského sportu nebo showbusinessu. Stejně jako u Letu anděla, se poslední dva roky začínalo už v 11 hodin.

Svolo del Leon (úterý 25. února 2020)

Vzlet lva je poslední akcí karnevalu. Vždy v úterý, přesně v 17 hodin, se z rukou 12 Marií, nejhezčích dívek karnevalu, vznese obrovská benátská vlajka, se lvem ve znaku. Ve chvíli, kdy se dotkne ochozu zvonice Svatého Marka, Benátský karneval oficiálně končí.

 

 

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.