Karneval v Benátkách

Benátský karneval je celosvětově známou událostí, která se koná každoročně 10 dnů před Popeleční středou. Slovo „karneval“ znamená v překladu „opuštění masa“. Je to poslední příležitost užít si nezávazného veselí a hýření před tím, než začne období postu. S karnevalovými slavnostmi se je možné setkat téměř všude na světě, nejznámější je zcela jistě karneval v brazilském Rio de Janeiro. Na evropském kontinentu můžete zažít jedny z nejvelkolepějších oslav právě v italských Benátkách.

Celý karneval se připravuje dlouhou dobu dopředu a vždy je zaměřen na konkrétní téma. Zahájen bývá pokaždé akrobatickým letem anděla. Prvně se karneval v Benátkách konal po roce 1162, kdy Benátská Republika odrazila útok Ulricha-Patriarcha z Aquileie. To se samozřejmě muselo oslavit, a od té doby začala tradice karnevalu. Masky se začaly používat ale teprve až v roce 1268.

Většina akcí, které se konají v rámci karnevalu, jsou zdarma. Za některé ovšem musíte zaplatit, jedná se ovšem jen o symbolické vstupné. Během konání karnevalu probíhá několik koncertů barokní hudby, konají se plesy, ohňostroje a tradiční maškarní průvody. Na ulicích se konají různá divadelní představení. Samozřejmostí jsou také nejrůznější atrakce pro děti. Zabavit se mohou u vystoupení žonglérů, klaunů, polykačů ohňů i nejrůznějších akrobatů. Vrcholem celé této akce je Benátská noc, kdy bývá vyhlášena nejlepší maska celého karnevalu. Tohoto karnevalu se můžete účastnit i vy, například vydáte-li se sem právě v době karnevalu.

Centrem celého karnevalu bývá vždy náměstí San Marco a nábřeží u Dóžecího paláce. U toho si také můžete prohlédnout ty nejkrásnější a nejpovedenější masky. Jednodušší a prostší kostýmy si dokonce můžete zakoupit ve zdejších obchodech.

Nezapomínejte na to, že během karnevalu je velmi těžké sehnat nějaké ubytování, zvláště v samotném centru Benátek. Proto si raději zavčas rezervujte hotel nebo jiné ubytovací zařízení podle svých představ.

V ulicích města pak můžete potkat různé hudebníky i mnoho lidí v maskách. Téměř na každém rohu narazíte na stoleček, u kterého sedí ženy líčící různé vzory na obličeje. Po vodních hladinách proplouvá velké množství gondol, které lákají turisty na romantické projížďky. Během procházky karnevalovými ulicemi se pak můžete zastavit v některé místní restauraci nebo kavárně.

Karneval v Benátkách

Poprvé byl slaven již v 11. století a na dlouhá léta se pak stal tradiční součástí života tohoto města. Během 18. století však začínal upadat v zapomenutí a k jeho skutečné obnově došlo až v roce 1979. Rychle si však znovu získal svoji ztracenou popularitu. Dnes jsou ulice plné radostného veselí, narazíte zde na nepřebernou spoustu maškarních kostýmů, pořádají se průvody městem. Na hlavním náměstí sv. Marka se konají vystoupení s živou hudbou a řada doprovodných událostí, kterých se mohou účastnit všichni návštěvníci.

Masky a kostýmy

Jak je vyobrazeno na starých malbách, začínal karneval v 18. století sérií několika bálů pořádaných na náměstí sv. Marka. Ve zdejším kasinu Ridotto každou noc prohýřilo několik lidí celé svoje jmění. Všichni lidé bez rozdílu společenského postavení nosili legrační kostýmy a masky. Oblíbené byly postavy z barokní italské Commedia dell’arte, jako jsou Harlekýn či Kolombína, ale např. také morový doktor s typickou zobákovou maskou a pochopitelně bychom neměli opomenout kurtizány.

Pokud byste si náhodou nechtěli obléknout kostým, můžete si nechat udělat malbu na tvář, která je nabízena na mnoha zdejších ulicích, nebo si alespoň zakoupit nějaký legrační klobouk. Určitě byste také neměli zapomenout ochutnat typický benátský koblih zvaný „frittelle“, který se prodává pouze během karnevalového období.

Copyright © 2024 Benátky v Itálii | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vydejte se za dovolenou do Rakouska, Saint-Tropez, Litvy nebo do Ameriky. Nebo si můžete vyjet na víkend do slovenské Bratislavy, nebo Moskvy v Rusku. Poznejte orient a vydejte se do Indie. Můžete se vydat také do Španělska (Costa Brava, Mallorca) či na Korfu do Řecka.